Green News

Fermentovaná zelenina pomôže vašej imunite

Pinterest LinkedIn Tumblr

Prečo je fermentovaná zelenina poklad v našej špajzy? Ako si ju pripraviť, koľko to trvá a ako dlho ju môžeme mať v chladničke? Poďte s nami na rýchly a jasná exkurz do sveta fermentovania zeleniny.

Čo je fermentácia?

Fermentácia, jednoducho povedané kvasenie, je metabolický proces, pri ktorom sa sacharidy a cukry rozkladajú a menia na enzýmy a aminokyseliny prostredníctvom rozmnožovania dobrých mikroorganizmov. Tento proces zabraňuje oxidácii zložiek a najlepšie zachováva ich účinnosť. Vďaka prirodzenému procesu kvasenia, dobré baktérie udržujú zlé baktérie na uzde, čo pre nás znamená menej konzervačných látok. Fermentácia tiež pomáha zvyšovať koncentráciu živín tým, že rozkladá molekulovú štruktúru jednotlivých zložiek. Takže fermentovaná zelenina je vlastne super silná potravina bez obsahu škodlivých konzervantov.

Prečo je fermentovaná zelenina zdravá?

Je konzervovaná prírodným spôsobom! Funguje ako prírodné probiotikum a obsahuje vysoké množstvo enzýmov, ktoré podporujú trávenie. Je bohatá na vitamíny skupiny B, vitamín K2 a predovšetkým na vitamín C a A, zvyšuje imunitu a pomáha vstrebať minerály a ostatné živiny z potravy. Má tiež antibiotické a antikarcinogénne vlastnosti.

Okrem toho uľahčuje trávenie iných potravín a pomáha regulovať vstrebávanie tukov a chuť do jedla. Pomôže vám tiež odstraňovať toxíny z tela, ale aj obnoviť zdravý mikrobióm v črevách, črevnú peristaltiku a regulovať kyslosť žalúdočných štiav.

Čo potrebujeme?

V prvom rade potrebujete správnu nádobu, určenú na správne kvasenie. Potom už len zeleninu, morskú soľ a prípadne trochu prevarenej vychladnutej vody.

Aký je postup?

  1. Nádobu dôkladne umyjeme. Akákoľvek nečistota by mohla znemožniť proces kvasenia alebo by kvôli nej mohla zelenina splesnivieť.
  2. Zeleninu nasekáme alebo nastrúhame.
  3. Zeleninu zasolíme (odporúčané množstvo je 1% z hmotnosti zeleniny) a necháme odstáť, aby pustila šťavu.
  4. Zeleninu vrstvíme do nádoby a poriadne každú vrstvu zatlačíme, aby sme z nej vytlačili vzduch.
  5. Nakoniec musí byť nad zeleninou súvislú vrstva vody. Ak zelenina pustila málo vlastnej šťavy, môžeme ju doplniť prevarenou a vychladnutou vodou.
  6. Zeleninu zaťažíme a uzavrieme náhodu.
  7. Necháme odstáť niekoľko dní. Môžete zeleninu aj kontrolovať, premiešať, ale vždy ju musíte dobre zatlačiť.

Kedy zelenina správne kvasí?

Musí byť úplne ponorená vo vode! Nechávame ju kvasiť pri izbovej teplote. Nádoba, v ktorej je fermentovaná zelenina by nemala byť blízko radiátora, sporáka a ani by na ňu nemalo svietiť slnko. To, že sa proces kvasenia začal spozorujete podľa malých bubliniek na hladine. Ak po niekoľkých dňoch bublinky neuvidíte, znamená to, že kvasenie sa zastavilo a nádobu treba presunúť do chladničky.

Ako fermentovanú zeleninu skladovať a koľko vydrží?

Zeleninu po ukončení kvasenia môžete premiestniť do fliaš/pohárov a umiestniť do chladničky, kde vám vydrží aj niekoľko mesiacov. Konzumujte ju čerstvú. Jej tepelnou úpravou by ste mohli prísť o jej prospešné zložky.

Aké zeleniny sa dajú fermentovať?

Najvhodnejšie sú „tvrdé“ zeleniny. Neodporúča sa fermentovať napríklad paradajka, ale pri zeleninách ako kapusta, cvikla, mrkva, karfiol či brokolica sa ani pri ich kombináciách medze nekladú.

Zapojte sa aj vy do Moja zelená súťaž | Facebook a aj vy môžete vyhrať svoju originálnu nádobu na fermentáciu zeleniny. Žrebujeme každý týždeň, takže motivácia aj šanca na výhru sú veľké!

Zdroj Fotografií 2x www.pixabay.com