Green News

Vyhrajte výživový plán na mieru!

Pinterest LinkedIn Tumblr

Spoločnosť GreenCon, ktorá sa zaoberá recykláciou odpadu vám prináša jesennú fotosúťaž, ktorej témou sú EKO a VEGE recepty. Za fotku akéhokoľvek bezmäsitého jedla, ktorú uverejníte vo FB skupine Moja zelená súťaž | Facebook ste v hre o krásne ceny. Kompletné pravidlá súťaže nájdete na Moja zelená súťaž | GOGREENTALK

Každý týždeň súťažíme o hrniec na fermentovanú zeleninu, kuchynské chňapky a zásteru a na konci súťaže žrebujeme hlavnú výhru, ktorou je nielen multifunkčný polievkovar, ale aj výživový plán na mieru od trénerky a výživovej poradkyne Alice Andrašíkovej. Prečítajte si rozhovor s Alicou, v ktorom sa dozviete čo znamená dostať jedálniček na mieru, ako celá spolupráca prebieha a čo všetko môžete na svojom zdraví zlepšiť úpravou stravy.

Najprv by sme vás mohli aspoň v krátkosti predstaviť. Aká bola vaša cesta k športu a výživovému poradenstvu?

Už v detstve som začala s tancom, ktorému som sa venovala asi pätnásť rokov. Keď som prestala, šport mi začal chýbať a postupne som nielen chodila na rôzne tréningy, ale urobila som si aj trénerské certifikáty. Kurzy spojené s výživou som si spravila síce neskôr, ale samozrejme ma aj tento smer zaujímal už dlhšiu dobu. Vždy ma bavilo variť, nebolo mi jedno čo jem, a prečo to jem, zaujímala som sa aj o vegetariánstvo a iné alternatívne spôsoby stravovania. Nakoniec som sa rozhodla urobiť si ďalší kurz, aby som bola certifikovaným výživovým poradcom a mohla sa profesionálne venovať klientom, pre ktorých pripravujem stravovacie plány.

Spomenuli ste vegetariánstvo, ktoré dodržiavate vo svojom stravovaní. Čo vás k tomu viedlo?

Hneď na začiatok radšej uvediem na pravú mieru, že som pescetarián, čo znamená, že jem ryby a morské plody, ale napriek tomu, môj jedálniček je z deväťdesiatich ôsmych percent vegetariánsky. Moja mama vravieva, že vegetariánkou som bola už v čase, kedy so mnou bola tehotná, pretože jej vtedy nechutilo mäso. V detstve som mäso jedla viac-menej z donútenia, pretože „to treba“, ale asi v osemnástich som ho prestala jesť úplne.

Sú aj vaše jedálničky len pre vegetariánov?

Nie. Jedálničky sú zostavované individuálne, podľa toho ako sa človek stravuje alebo ako sa chce stravovať v budúcnosti. Keď za mnou príde klient, ktorý je vegán, vegetarián alebo naopak mäso je, či má nejakú intoleranciu, vždy zostavujem jedálniček na mieru. Aj rastlinná strava je pestrá, vo vegetariánskych jedálničkoch odo mňa je veľa rôznych receptov, ale určite by som nikomu nezakazovala jesť mäso. Stačí, keď sú v strave vyvážené živočíšne a rastlinné zdroje bielkovín.

Kto vás väčšinou oslovuje s požiadavkou na tvorbu jedálnička?

Jedna, a logicky asi najväčšia, skupina sú ľudia, ktorí chcú schudnúť. Oslovujú ma však aj tí, ktorí chcú upraviť svoj životný štýl, ktorí chcú žiť zdravšie alebo ľudia, ktorí majú rôzne intolerancie a napriek tomu chcú mať pestrú a vyváženú stravu. Tiež ma oslovujú vegetariáni a vegáni, nakoľko vedia ako sa stravujem ja a teda, že viem vyskladať plnohodnotný a zdravý výživový plán aj pre nich.

Ako spolupráca s vašimi klientami prebieha?

Na to, aby som im vytvorila jedálniček skutočne na mieru, potrebujem od nich množstvo vstupných informácií. Miery, váhu, výšku, potrebujem vedieť ako sa stravujú, ako pracujú, koľko športujú, koľko spia, či majú nejaké alergie alebo zdravotné problémy… Pýtam sa naozaj na všetko, čo akokoľvek súvisí so stravovacím režimom. Klienti odo mňa dostanú formulár, v ktorom sú všetky otázky, na ktoré potrebujem odpovede. Na ich základe, prípadne po dodatočnej konzultácii, viem pripraviť plán na mieru.

Je tento plán iba o strave a čo všetko sa ním dá dosiahnuť?

Na začiatku si s klientom nastavujeme cieľ jedálnička a našej spolupráce. Či chcú klienti schudnúť, zlepšiť kondíciu, cítiť sa zdravšie… ich ciele môžu byť rôzne. Mala som klientov, ktorí chceli pribrať, zmierniť akné, znížiť tlak, upraviť cholesterol… Veľa vecí sa dá upraviť, keď človek zlepší stravu, ale nikdy to nie je len o nej. Je potrebné upraviť aj celkový životný štýl, spánok, pitný režim, nastavenie mysle, denný pracovný režim… Napriek tomu, že to, čo klienti odo mňa dostanú, sa volá „výživový plán“, nikdy nie je len o strave, ale o všetkom, čo som práve spomenula. V praxi som sa stretla s tým, že klienti pociťujú príval energie a menej únavy, zmiernilo sa im akné či alergie, zlepšili sa im vlasy, nechty, trávenie alebo iný ťažký zdravotný problém.

Článok pokračuje pod galériou.

Koľko trvá kým spracujete informácie od klientov a čo všetko od vás dostanú?

Časovo je to veľmi individuálne, ale vždy sa snažím, aby mal klient výživový plán čo možno najskôr. Dostane celý plán – „knihu“, v ktorej nájde nielen stravu, ale aj odporúčania, týkajúce sa celkového životného štýlu. Ak človek nemá dostatočný pitný režim, ak má málo spánku, pohybu, alebo je v neustálom strese, telo len veľmi ťažko bude spolupracovať tak, ako by ste si za ideálnych podmienok vedeli predstaviť, Preto je na každom, aby sa zamyslel nielen nad stravou, ale aj nad ostatnými odporúčaniami, ktoré odo mňa dostane.

Poskytujete klientom aj nejaké ďalšie služby?

Áno, okrem plánu dostanú aj špeciálne nahrávky, s ktorými som začala počas prvej vlny a veľmi sa mi osvedčili. Nielenže do istej miery nahradia naše spoločné stretnutia, ale klienti sa k nim môžu neskôr vrátiť a pripomenúť si tak niektoré informácie aj dodatočne. Myslím, že je to takto oveľa lepšie, pretože po jednom dlhom osobnom stretnutí človek nemá veľkú šancu si všetko presne zapamätať.

Je cieľom, aby sa ľudia naučili zásady, ktoré sú pre nich vhodné a „osamostatnili sa“, alebo vaša spolupráca týmto nekončí?

Ja som mojim klientom k dispozícii aj naďalej, vždy keď majú nejaké problémy, otázky alebo potrebujú ešte niečo dokonzultovať, som tu pre nich, som rada, ak ostaneme v kontakte a viem ako sa im darí. Na druhej strane nie je cieľom, aby boli na našej spolupráci závislí donekonečna, práve naopak. Dostanú nielen jedálniček, ale aj všetky potrebné informácie a know-how ako si svoj jedálniček plnohodnotne zostavia aj sami.

Je pre ľudí ťažké urobiť vo svojom živote zmeny? Sme poučiteľní a napraviteľní?

Ak to niekto naozaj chce, tak sa to naozaj aj dá. Na druhej strane, ak niekto stále váha, nie je si istý, zvažuje a chce to len vyskúšať, vtedy je aj ťažšie odhodlať sa a vydržať. Človek si to totiž naozaj musí oddrieť. Nielen cvičenie, ale aj dodržiavať stravu je náročné a kto sa do toho pustí, mal by mať jasný cieľ, presvedčenie a pevnú vôľu.

Ak vy pevnú vôľu máte a chceli by ste získať jedálniček od trénerky a výživovej poradkyne Alice Andrašíkovej zadarmo, teraz máte príležitosť. Zapojte sa do fotosúťaže Moja zelená súťaž Moja zelená súťaž | Facebook a hlavná cena bude možno vaša. Všetky informácie a podmienky ako sa zapojiť nájdete na www.mojazelenasutaz.sk.

Zdroj fotografií: (1) Cvičenie a výživa s Alicou | Facebook