Green News

Ekologický šatník

Pinterest LinkedIn Tumblr

Sukňa po babke a tričko z PET fľaše. Aj takto môže vyzerať cesta k prírode a ekologickému šatníku

Pamätáte si ešte na „zaplátané“ nohavice z vášho detstva? Ak by ste si ich obliekli dnes, možno by ste boli za módnu ikonu. Myšlienka udržateľnej, ekologickej módy a návratu k prírode je totiž dominujúcim trendom posledných rokov. Nebojte sa, nechceme vás nútiť obliekať sa ako „hipisák“. Chceme vás inšpirovať príbehmi mladých Slovákov a ukázať vám, že filozofia pomalej módy nie je len pre vyvolených.

„Párkrát som si kúpil ekologické oblečenie, no potom som zistil, že je vyrobené z recyklovaných plastov a povedal som si – nikdy viac. Nebudem predsa na sebe nosiť smetisko,” píše v internetovej diskusii 26-ročný Tomáš a dodáva, že už radšej nakupuje len v bežných módnych reťazcoch.

Iste, nie každému môžu byť „po chuti” legíny vyrobené z PET fliaš, ktoré sa váľali na skládke alebo brehu mora. Keď si však uvedomíme, aký dopad majú praktiky niektorých odevných firiem na našu planétu, ani predstava, že si „obliekame odpadky” nie je taká strašná.

Odevný a textilný priemysel za rok celosvetovo vyprodukuje 13 miliónov ton textilného odpadu, z čoho 95 % sa nikdy nezrecykluje. Tento priemysel má tiež na svedomí 10 % celkových emisií skleníkových plynov, miliardy litrov vody a znečisťovanie vodných tokov toxickými chemikáliami a mikroplastami. Ak vás zaujíma, ako je na tom vaša obľúbená značka, môže vám pomôcť Index fashion transparentnosti.

Na začiatok však úplne postačí, ak začnete čítať, z čoho je oblečenie, ktoré si kupujete, vyrobené a skúsite vymeniť umelé vlákna (ako je polyester) za ekologickejšie materiály. Nie je to také náročné ako sa zdá – dnes sa už našťastie aj veľké a známe reťazce usilujú o väčšiu udržateľnosť. Ak však chcete ísť ešte o krok ďalej, podporte slovenské značky, ktoré k svojej práci pristupujú poctivo.

Svoje o tom vie 25-ročná Daniela, ktorá už rok nakupuje len u lokálnych výrobcov. „Zistila som, že všetko, čo som si dovtedy kupovala vo veľkých módnych reťazcoch, dnes už bežne vyrábajú slovenskí dizajnéri, krajčíri či malé firmy – navyše eticky a s väčším ohľadom na životné prostredie.” Premýšľate, či na také kúsky neminiete polovicu výplaty? Podľa Daniely to závisí od uhla pohľadu.

„Ľudia, ktorí vyznávajú filozofiu slow fashion, viac uvažujú o tom, čo si kúpia a či to fakt potrebujú. Ak teda predtým nakupovali viac kusov oblečenia za menej peňazí, teraz radšej investujú do jedného kúska, ktorý vydrží. Cenový rozdiel sa tým vyrovná.”

Podporiť slovenské značky môžete napríklad prostredníctvom iniciatívy Obleč sa doma, ktorá propaguje kvalitnú domácu produkciu a pomáha malým podnikom s ekonomickými dopadmi koronakrízy.

Ekologická môže byť aj samotná starostlivosť o oblečenie – to znamená starať sa oň tak, ako sa uvádza na štítku a používať kvalitné pracie prostriedky, ktoré jeho životnosť predlžujú. Produkty značky Silan Naturals majú až 99 % zložiek prírodného pôvodu a neobsahujú silikóny, farbivá či mikroplasty.Extrakt z repky olejnej je použitý ako prírodný základ pre zmäkčenie oblečenie a parfum jebiologicky lahšie rozložiteľý. Vďaka všetkým týmto unikátnym vlastnostiam je novinka Silan Naturals šetrnejšia k životnému prostrediu ako iné aviváže.

Z dedkovej skrine rovno na Fashion week

Za štrikované svetre od babky a „zaplátané” nohavice” sme sa kedysi hanbili, dnes ich nosia modelky na mólach a bežní ľudia nimi vyjadrujú svoj postoj proti neetickým praktikám a environmentálnym dopadom rýchlej módy. Prešívanie a prerábanie starých vecí bolo pre naše mamy a staré mamy nevyhnutnou súčasťou života, dnes je to trend, ktorý nesie názov upcyklácia.

Tejto činnosti sa venuje aj 24-ročná študentka ekonómie Timea, ktorá z oblečenia „na vyhodenie” tvorí celé módne kolekcie. Napríklad, z vyťahaných riflí vyčarovala štýlovú bundu. Staré šaty, ktoré ešte „zamladi” nosila jej mama, zas prerobila na originálnu sukňu s ladiacim topom. Každý jej výtvor je originálny kúsok, ktorý nikto ďalší na svete nemá.

Timein rovesník Jakub z Bratislavy si vybral o niečo neštandardnejší postup. „Chcel som staré tričká zo sekáča ozdobiť vlastnými nápismi, a tak som si na to zadovážil asi tonový písací stroj na textil. Výsledok však nebol úplne podľa mojej predstavy. Podarilo sa mi to až pomocou starej komunistickej „pečiatkovačky“, ktorú som našiel zapatrošenú u nás doma, a používam ju dodnes.” Výtvory vešia na sociálne siete a vraj majú úžasný ohlas.

Päť pojmov, ktoré by ste mali poznať, ak to s udržateľnou módou myslíte vážne:

Upcyklácia: Proces premeny odpadových či nechcených produktov a materiálov na nové, ktoré majú často lepšiu kvalitu a environmentálnu hodnotu.

Recyklácia/downcyklácia: Opätovné využitie odpadových materiálov na vznik nového produktu, zväčša horšej kvality. Tento proces je energeticky náročnejší, ako upcyklácia.

Slow fashion: Udržateľná móda, ktorá sa zasadzuje za etickú výrobu vo vzťahu k ľuďom a životnému prostrediu. Vedie ku kvalite, nie kvantite.

Fast fashion: Bežné módne reťazce, ktoré predávajú „trendové” oblečenie za nízku cenu. Spotrebiteľov vedú ku konzumnému spôsobu života.

Swap: Podujatie, na ktorom si ľudia navzájom vymieňajú oblečenie, ktoré má stále hodnotu, no už ho nechcú nosiť.

Jakubova cesta k slow fashion sa začínala v spálni jeho starých rodičov. „Na každej návšteve som im lustroval skrine. Často som našiel nejakú retro košeľu, ktorá bola fakt skvelá a oni mi ju radi darovali. Páči sa mi, že tie veci majú príbeh – je super, keď dostaneš otázku, odkiaľ máš ten sveter, a ty mu odpovieš, že ho ušila tvoja mamka otcovi pred 35 rokmi,” vraví Jakub a dodáva, že pomalá móda je už preňho rovnako prirodzená ako umývanie zubov.

 Zo všetkého, čo nosíte, sa raz stane odpad

Najlepšie by bolo oblečenie nekupovať vôbec, ale nežijeme predsa na pustom ostrove, že? Ak sa neviete zriecť pravidelných nákupov, vyberte sa do second handov alebo myslite na to, z čoho je vaše nové oblečenie vyrobené.

Najvyužívanejší syntetický materiál polyester sa v prírode rozkladá takmer o polovicu pomalšie, ako bavlna. Navyše, jeho základnou surovinou je ropa – je to teda plast, ktorý prírode škodí rovnako ako igelitka. Avšak, ani bavlna nie je úplne bez viny. Na jej vypestovanie a spracovanie je potrebné veľké množstvo vody, energií a pesticídov.

Zo všetkých materiálov sú na tom najlepšie konope a ľan, ktoré sú veľmi trvácne a majú skvelé termoregulačné vlastnosti. Skvelý je aj lyocell, ktorý pochádza zo stromov eukalyptu. Je veľmi jemný, priedušný a dobre absorbuje pot. Podľa stylistu Alexa Lindova vás v zime najlepšie zahreje kvalitná vlna a kašmír, a v lete vás naopak príjemne schladí hodvábny top či ľanová blúzka.

„V prírodných materiáloch sa človek menej potí, pretože sú priedušné a savé, a aj keď sa zapotí, tak odev nezapácha, pretože pach vedia dobre absorbovať,” vraví 30-ročná módna návrhárka Veronika, ktorá šije výlučne z prírodných materiálov a odpadových látok. „Dokážu navodiť pocit pohodlia a človek sa v nich lepšie cíti, sú mu skrátka prirodzenejšie.”

Pozor na spasiteľský komplex

Samozrejme, nie každý má čas a energiu prehodnocovať svoje nákupné návyky. Ako hovorí Jakub, ide o individuálnu záležitosť každého človeka. Nie je v poriadku ani to, ak si niekto myslí, že je lepší ako ostatní len preto, že nakupuje v sekáči alebo si sám šije šaty.

„Ja slow fashion vnímam ako prostriedok, ktorým sa môžeme rozhodnúť urobiť svet, spoločnosť a prostredie lepším. Môžeme o tomto nástroji nevedieť alebo sa rozhodnúť nezapojiť ho do svojho života. A to je v poriadku, nemyslím si, že to je vec, na ktorej stojí alebo padá hodnota človeka,“ uzatvára.

Takže pokojne sa raz za čas odmeňte štýlovým kúskom z novej kolekcie vašej obľúbenej módnej značky. No myslite občas na to, že aj drobné rozhodnutia smerom k udržateľnému životnému štýlu sa rátajú Prispieť sa dá aj výberom prírodnej aviváže Silan Naturals, ktorá teraz vábi svojimi 3 neodolateľnými vôňami: Ylang Ylang & Vetiver, Peony & White Tea alebo Coconut Water & Minerals.

Zdroj text: Henkel, Silan